• emblem
  • emblem
Interimschef på högsta nivå

Möt Linda Nygren — nytillträdd interim Kommundirektör i Kungälvs kommun

Linda Nygren

Linda Nygren är nytillträdd interim kommundirektör på Kungälvs kommun. I ett akut läge kunde Linda snabbt kliva in och bidra med rätt kompetens till kundens specifika behov. Läs hennes tankar om uppdraget och om hur det är att vara interimschef på högsta nivå.

 

Hej Linda! Nu har du hunnit arbeta en dryg vecka på ditt nya uppdrag, hur känns det? 

Jag har blivit varmt mottagen och hunnit hälsa på många kollegor. Det finns så mycket professionalitet och erfarenhet hos alla jag träffat. Det engagemang jag mött ger mig motivation och trygghet i att det kommer att bli en spännande och meningsfull tid. Jag har gått runt i Stadshuset och hälsat, varit på möte med kollegor i huset, träffat kollegor i kranskommunerna och fått väldigt bra hjälp med introduktion till alla system och rutiner.

Vill du berätta lite om din nya tjänst och vad du ser mest fram emot?

Jag träder in som Kommundirektör i Kungälvs kommun och ska leda arbetet med att skapa nya arbetsformer emellan politik och tjänstepersoner. Det är något jag arbetat med väldigt länge så jag ser fram emot att kunna bidra i den processen med förhållningssätt, kommunikation och samarbetsytor. Planeringen inför detta är redan gjord så för mig gäller det att lyssna nu och sedan se vad jag ska prioritera att ägna mig åt. Men mest ser jag fram emot att tillsammans med alla kollegor göra Kungälv till en bra stad att leva och bo i.

Vad var ditt första intryck av Kungälvs kommun?

Jag ser och märker att det finns en hög medvetenhet om vad det är att arbeta i en politiskt styrd organisation. I en kommun som Kungälv är alla nära de vi är till för och det gör att medborgarperspektivet är ständigt närvarande. Jag bodde faktiskt själv i Kungälv under mina gymnasieår så jag ser ju att staden har utvecklats mycket och är en växande kommun. Det planeras för både det ena och det andra. Det är väldigt roligt!

Hur upplevde du rekryteringsprocessen?

Human Capital kontaktade mig och gav en tydlig beskrivning av vad uppdraget handlade om och vilka förutsättningar som gällde. Mötena med den politiska uppdragsgivaren, de fackligt förtroendevalda och förvaltningsledningen var väldigt väl organiserade och gav utrymme för samtal och frågor.

Human Capital har följt med hela vägen och hört av sig vid de olika stegen i processen. Det känns tryggt att ha någon i bakgrunden som bryr sig om hur det går.

Vad gör dig till en bra interim chef?

Jag skulle säga att det är min erfarenhet av att leda många olika slag av förvaltningar. Dels genom att ha ägnat mig åt många skilda verksamheter i olika organisationer, men framför allt vad det gäller att leda genom andra, sätta upp ett mål om utveckling och arbetsmiljö, möta skilda yrkesgrupper, samarbeta och skapa goda relationer.

Jag tycker verkligen om att ge mig in i situationer som kräver uppmärksamhet och som kan ha ingredienser av både dilemman och lite krångel. Det gör mig motiverad. Att skapa lust och trygghet, och mod att pröva sig fram. Det ska var roligt och meningsfullt att gå till jobbet!

Varmt lycka till i ditt uppdrag Linda! 

Intresserad av att veta mer om vårt interimserbjudande?